Oddíl

Začalo to atletickým kroužkem…

Základy atletického oddílu sahají do období let 1982 – 84, kdy manželé Hubáčkovi pracovali na I. ZŠ jako oddíloví vedoucí atletického kroužku. Věnovali se všeobecným sportovním a kulturním aktivitám. Z té doby je také šípková kronika (zakoupená za peníze utržené za sebrané šípky) a také zajímavé setkání ve Stráži pod Ralskem při víceboji družstev minibasketbalu.

…a pokračovalo založením oddílu

V té době jsme pořádali přespolní běhy u Horního dvora a na stejném místě i lyžařské závody. V roce 1985 inicioval tehdejší předseda TJ Jiří Bláha vznik atletického oddílu při tělovýchovné jednotě. Hlavními činovníky tehdy byl Petr Hubáček, Blanka Hubáčková, Jiří Bláha a Libuše Bláhová. První roky jsme pracovali zejména s mládeží a hned po vzniku oddílu jsme uspořádali první ročník podzimního přespolního běhu, který děláme dodnes. Postupně jsme se zapojovali do soutěží družstev mládeže, kde jsme měli dobrou spolupráci z oddílem ze Žďáru nad Sázavou. Jezdilo se zejména po jižní Moravě – Znojmo, Slavkov, Brno, Blansko. Na začátku devadesátých let se úspěšně prezentovalo naše družstvo žen ve II.lize (Hubáčková Regina, Novotná Milada, Novotná Lenka, Burianová Lenka, Krupová Miluše a další).

První individuální úspěchy

V roce 1994 přišel náš první individuální úspěch. Barbora Koudelková byla na mistrovství ČR žactva v běhu na 800m čtvrtá ve výborném čase 2:19,41. O rok později dosáhl svého maxima náš tehdy vynikající vytrvalec Václav Ožana. Startoval na mistrovství světa v běhu do vrchu a obsadil skvělé 8. místo. V dalších letech ještě k tomu přidal titul mistra ČR v maratónském běhu. Jeho oddílové rekordy na 5 km – 14:52 min a na 10 km 30:50 min platí dodnes. V roce 1996 pak přišla první medaile pro náš klub ze závodů na dráze. Ondřej Holub získal bronz v kategorii juniorů v běhu na 800m. Potom následovala menší pauza a od roku 2002 série Petra Hubáčka. Celkem 5 medailí z mistrovství ČR v běhu na 1500m, z toho 2 v hale a 3 na dráze. Jeho maximální čas je 3:49,62, což je opravdu vynikající. Velmi dobře navazují na jeho úspěchy mladí. Lukáš Kourek v roce 2005 a 2006 přivezl cenné kovy z haly, z dráhy, silnice a přespolního běhu v kategorii dorostu a juniorů. Je velice všestranný a dokáže kvalitně běhat tratě od 800m až po 10 km. Podobně se projevila v této sezoně Lucie Sárová, která v soutěžích juniorek je na tom stejně jako Lukáš Kourek. Oba mají titul mistra ČR a ve svých zápisech též reprezentaci naší země. Lucie přivezla celkem 4 medaile a Lukáš jich má již 10 z mistrovství ČR. Nadějně se jeví také žákyně Helena Tlustá – několikanásobná mistryně České Republiky, ať už v přespolním běhu, nebo na dráze. Některá dobrá umístění získal také vytrvalec Jiří Žák, především na trati maratonu (v roce 2005 stříbrná medaile na MČR).

Atletický stadion

Atletický stadion, který je z roku 1953 postupně chátrá a členové našeho oddílu se o něho starali dlouhá léta sami. Podařilo se jim udělat několik akcí, bez kterých by dnes atletický stadion nebyl schopný provozu. V roce 1992 byl na rozběžišti položen umělý povrch Sanotan a postupně se pokračovalo. Betonový podklad pod rozběhem na hod oštěpem, umělý povrch pod sektorem výšky, druhé doskočiště na dálku, nový koulařský vrhačský sektor a ochranná klec pro vrhy diskem a kladivem. Je jen škoda, že se nedaří získat peníze na rekonstrukci dráhy. V poslední době je provoz atletického stadionu možný zejména díky práci správce pana Jiřího Horáka.

Pozvánka na závody v Novém Městě

Náš oddíl je velice aktivní v pořádání jednotlivých závodů. Od roku 2000 děláme běh Korunou za korunu, od roku 2004 běh do vrchu na Kaplisko, na dráze od roku 1995 Májový mítink, pomáháme při Corny středoškolském poháru, pořádáme soutěže družstev, Zátopkovy štafety a mnoho dalších závodů.